Hodowla suma afrykańskiego w obiegach zamkniętych (RAS)

Hodowla suma afrykańskiego w obiegach zamkniętych (RAS)

Hodowla suma afrykańskiego w  basenach w adaptowanej na te potrzeby hali
Hodowla suma afrykańskiego w adaptowanej na te potrzeby hali.

System hodowli w obiegu zamkniętym dla suma afrykańskiego pozwala osiągnąć przyrosty rzędu 600 kg z każdego m2 basenu rocznie. Czas tuczu od narybku 10-25 g do ryby handlowej 1,2 kg powinien się zamknąć w 6 miesięcy więc logiczne wydaje się takie zorganizowanie hodowli, aby otrzymać dwukrotny odłów z tej samej powierzchni ryby handlowej rocznie.

Optymalne warunki hodowli suma afrykańskiego

Sum afrykański nie jest uważany za rybę specjalnie wymagającą, ale w basenach muszą być stworzone mimo wszystko optymalne warunki do życia dla osiągnięcia maksymalnego efektu.

  • Zapewnienie rybom natlenionej wody w optymalnej temperaturze 25-28 C.
  • Zapewnienie stałej cyrkulacji wody przez filtr biologiczny bez zastoin beztlenowych.
  • Płynny ruch ryb młodych i w pełni ukształtowanych.
  • Regularne usuwanie osadów i innych odpadów z basenów. W związku z tym przejrzystość wody będzie zapewniona aż do dna.

Tyle zasad hodowli suma afrykańskiego w obiegach zamkniętych. A jak wygląda to w środowisku lokalnym w Afryce (i nie jest to anegdota).

W typowym podwórkowym, betonowym zbiorniku o wymiarach 4m x 3m x 1,3 m gromadzi się 400 szt. narybku suma o wadze 5-15 g. Do karmienia używa się paszy z Europy przez 6 miesięcy. W tym czasie woda jest wymieniana raz w tygodniu (bardziej zapobiegliwi wymieniają wodę nawet dwa razy). Pompy i biofiltry nie są stosowane. Produkcja po 6 miesiącach to 300-600 kg ryby handlowej, w zależności od umiejętności hodowcy. Cena żywej ryby na lokalnym rynku to od 3 USD do 5 USD/ kg. (Cena suma afrykańskiego na lokalnym rynku w Nigerii 2020r).

Jest to dobry prognostyk dla rozwoju hodowli w Europie. Po zbudowaniu rynku na ten gatunek przy obecnych uwarunkowaniach widać jaki jest próg cenowy dla tego gatunku. Hodowla suma afrykańskiego wydaje się być dobrą wieloletnią inwestycją, zarówno na rynku afrykańskim jak i europejskim.

Charakterystyka i opis suma afrykańskiego

Posiadamy wieloletnie doświadczenie poparte wieloma projektami w Europie i świecie. Jeśli Twoja firma jest zainteresowana hodowlą suma afrykańskiego – użyj formularza kontaktowego poniżej.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami

Wyczerpująco odpowiemy na Twoje pytania!

TOP